1️⃣ Usatîi a crescut extraordinar în ultimele luni. Potrivit unor surse, acesta și-a crescut ratingul-ul politic de mai bine de 2 ori, semn că mesajele lansate au fost atractive pentru electorat.
2️⃣ Cu toate acestea, primarul de la Bălți se află într-o situație (cel puțin) interesantă: Acesta cumulat atât voturi de pe stânga eșichierului, cât și de pe dreapta (e drept, mult mai puține). 1. Un eventual îndemn către susținătorii săi să o voteze pe Sandu l-ar face să piardă o parte importantă din susținători. Ar putea să-i afecteze ratingul partidului în eventualitatea unor alegeri parlamentare anticipate. 2. Un eventual îndemn pentru un vot pro-Dodon, mai ales după "amabilitățile" dintre cei 2 din ultimele săptămâni - va fi caraghios. Cel puțin. Așadar, liderul Partidului Nostru trebuie să inventeze un mesaj care să împace și capra și lupul. Altfel spus, trebuie iar un creativcik :) Asta doar dacă nu intră în joc Dmitri Kozak, care, știm bine, are mulți ași în mânecă și poate influența decisiv dosarele lui R. Usatîi de la Moscova.
Din aceeași ediție
Așadar, Renato Gheorghevici, știu că ne urmăriți, vaș hod. Toată lumea așteaptă :)
Foto simbol.
P.S. Din ultimele informații pe care le am, în spatele cortinei politice de azi încep discuții, negocieri, se fac calcule, care și câd pierde, de unde, cum, etc.