Din aceeași ediție
Maia Sandu s-a lansat în campania electorală în aer liber, în Chișinău, pe teritoriul Digital Park. La eveniment au fost prezenți toți fruntații PAS, dar și cunoscutul om de televiziune Constantin Cheianu
Sandu a citit mai multe mesaje, despre care spune că relevă disperarea în care s-au pomenit oamenii săraci, pensionarii și conducătorii de afaceri mici și mijlocii
Maia Sandu: Nu renunțați, vine vremea oamenilor buni. Avem nevoie de un președinte care știe cum să pună Moldova pe calea cea drepată, nu unul care să ne țină în mocirlă. Avem nevoie de președinte care să ne dea speranță. (...) Am ajuns conduși de cei mai mari hoți. Am ajuns să fim lăsați de izbeliște în cele mai grele timpuri. Coșmarul hoților este unitatea noastră, implicarea noastră. Nu am o baghetă fermecată pentru a rezolva peste noapte toate problemele. Dar eu am un plan și credință că vom pune Moldova pe calea cea dreptă
Declarații Constantin Cheianu, om de televiziune:
Sunt aici să o susțin pe Maia Sandu pentru că mi se întâmplă pentru prima dată să văd un politician de mare curaj, patriot, un vorbitor corect al limbii române, o vorbitoare de engleză, iar mai presus de orice, pentru că dă dovadă de o calificare intelectuală remarcabilă. Este unul dintre foarte puținii politicieni pe care i-am avut în acești 30 de ani, cu adevărat integri, cu adevărat incoruptibili. Nu am niciun dubiu că accederea Maiei Sandu la guvernare va marca o schimbare istorică. Știu foarte bine că ea va face față acestei schimbări. Este un om creativ, de talent, ea nu va aștepta oportunități, ea va crea oportunități. Maia Sandu ne va reprezenta mai buni decât suntem, mai inteligenți și mai moderni. Nu am niciun dubiu.