Din aceeași ediție
Maia Sandu s-a lansat în campania electorală în aer liber, în Chișinău, pe teritoriul Digital Park. La eveniment au fost prezenți toți fruntații PAS, dar și cunoscutul om de televiziune Constantin Cheianu
Maia Sandu: Nu renunțați, vine vremea oamenilor buni. Avem nevoie de un președinte care știe cum să pună Moldova pe calea cea drepată, nu unul care să ne țină în mocirlă. Avem nevoie de președinte care să ne dea speranță. (...) Am ajuns conduși de cei mai mari hoți. Am ajuns să fim lăsați de izbeliște în cele mai grele timpuri. Coșmarul hoților este unitatea noastră, implicarea noastră. Nu am o baghetă fermecată pentru a rezolva peste noapte toate problemele. Dar eu am un plan și credință că vom pune Moldova pe calea cea dreptă
Vă spun cu inima pe inimă că nu sunt perfectă, dar îmi pasă. Și eu vreau să mă simt în siguranță la mine acasă. Voi lupta pentru viitorul nostru bun acasă. Voi lupta pentru afacerile mici și mijlocii care nu au primit nicio susținere de la stat. Voi sta alături de fiecare cetățean, indiferent de etnie și limba pe care o vorbesc. Avem nevoie de un președinte luptător. Oponenților noștri le spun - Să nu încercați să furați o țară întreagă. Oameni buni, vouă vă spun doar atât - e vremea voastră, e vremea noastră - e vremea oamenilor buni
Declarații Constantin Cheianu, om de televiziune:
Sunt aici să o susțin pe Maia Sandu pentru că mi se întâmplă pentru prima dată să văd un politician de mare curaj, patriot, un vorbitor corect al limbii române, o vorbitoare de engleză, iar mai presus de orice, pentru că dă dovadă de o calificare intelectuală remarcabilă. Este unul dintre foarte puținii politicieni pe care i-am avut în acești 30 de ani, cu adevărat integri, cu adevărat incoruptibili. Nu am niciun dubiu că accederea Maiei Sandu la guvernare va marca o schimbare istorică. Știu foarte bine că ea va face față acestei schimbări. Este un om creativ, de talent, ea nu va aștepta oportunități, ea va crea oportunități. Maia Sandu ne va reprezenta mai buni decât suntem, mai inteligenți și mai moderni. Nu am niciun dubiu.