Azi dimineață, Svetlana Tihanovskaya, principala opozantă a lui Lukașenko, cea care ar fi câștigat alegerile, a postat un nou mesaj video (sus) în care spune că e gata să-și asume rolul de lider național. Mesajul său e total diferite de cel de săptămâna trecută, când părea că va da înapoi. Mesajul său vine să dea un nou suflu protestelor, care are nevoie totuși de lider.
Pe rețelele de socializare, dar și pe canalul coordonat din Polonia de 2 tineri - NEXTA - sunt postate mesaje la protest continuu, oamenii sunt îndemnați să nu iasă la muncă, să blocheze activitatea economică a țării.
De dimineață, mai multe uzine nu și-au putut începe activitatea, din cauza oamenilor care refuză să muncească, până nu vor fi îndeplinite solicitările protestatarilor antiguvernare.