Îndemn la protest continuu
Pe rețelele de socializare, dar și pe canalul coordonat din Polonia de 2 tineri - NEXTA - sunt postate mesaje la protest continuu, oamenii sunt îndemnați să nu iasă la muncă, să blocheze activitatea economică a țării.
De dimineață, mai multe uzine nu și-au putut începe activitatea, din cauza oamenilor care refuză să muncească, până nu vor fi îndeplinite solicitările protestatarilor antiguvernare.
Azi dimineață, Svetlana Tihanovskaya, principala opozantă a lui Lukașenko, cea care ar fi câștigat alegerile, a postat un nou mesaj video (sus) în care spune că e gata să-și asume rolul de lider național. Mesajul său e total diferite de cel de săptămâna trecută, când părea că va da înapoi. Mesajul său vine să dea un nou suflu protestelor, care are nevoie totuși de lider.