🕹 Sursele mele spun că relația dintre Andronachi/Nichiforciuc (grup apropiat de PSRM) pe de o parte și Pavel Filip de cealaltă parte a ajuns la cote foarte tensionate. Cele 2 grupuri practic nu mai comunică. Pentru a nu crea incertitudine în alianța de guvernare, unul dintre grupuri a decis unilateral să se separe, dar să rămână susținători ai guvenării. Doar relațiile cu PSRM trebuie păstrate, nu!? 14 august 2020, 11:43 🔗 Link
⏰ Astfel, azi Vladimir Andronachi și-a anunțat plecarea din fracțiunea PD 14 august 2020, 11:43 🔗 Link
🎯 În următoarea perioadă, e foarte probabil să vedem un mesaj similar și de la Eugen Nichiforciuc. Unele surse parlamentare cred că cei 2, astfel, și-ar consolida adepții rămași în PD pentru a-l boicota mai mult pe Filip în activitatea sa, pentru a forța la un moment dat plecarea sa din fruntea formațiunii. Alții spun că acolo se face un joc pentru a cimenta coaliția de guvernare după prezidențiale 14 august 2020, 11:43 🔗 Link