Sursele mele spun că relația dintre Andronachi/Nichiforciuc (grup apropiat de PSRM) pe de o parte și Pavel Filip de cealaltă parte a ajuns la cote foarte tensionate. Cele 2 grupuri practic nu mai comunică. Pentru a nu crea incertitudine în alianța de guvernare, unul dintre grupuri a decis unilateral să se separe, dar să rămână susținători ai guvenării. Doar relațiile cu PSRM trebuie păstrate, nu!?