🕹 La final, Andronachi își lasă o portiță deschisă și spune că poate reveni în fracțiunea PD, dar atunci când PD nu va mai fi condus de Pavel Filip 14 august 2020, 10:37
📍 Vladimir Andronachi ar fi anunțat azi dimineață că pleacă din fracțiunea parlamentară a Partidul Democrat, trimițând o notificare președintelui Parlamentului. Asta nu e o problemă pentru majoritatea parlamentară, deoarece acesta rămâne un susținător al ei 14 august 2020, 10:37 ↗ Sursă
⏰ În mesajul adresat presei, Andronachi spune că este o decizie asumată și determinată de lipsa unui proces democratic și deschis în cadrul fracțiunii și a partidului: Declar că eu nu părăsesc Partidul Democrat. Nu sunt transfug și nici trădător 14 august 2020, 10:37
🚨 Andronachi: "Partidul Democrat tot timpul a fost forul unde erau ascultate toate vocile, iar deciziile erau adoptate în mod colectiv. Spre regret, astăzi, anume conducerea actuală a Partidului Democrat reprezintă cea mai mare problemă a partidului. Un grup minoritar, în frunte cu Pavel Filip, a capturat orice proces decizional în interiorul partidului și acționează exclusiv în interese proprii și subiective" 14 august 2020, 10:37