💰 Cum decurge impozitarea în Moldova a giganților tech de tip #Facebook și #Google? 31 iulie 2020, 15:33
📍 Vă mai amintiți de proiectul buclucaș din noiembrie 2019, atunci când Guvernul a decis să impoziteze în Moldova giganții tech? Iată că azi la ședința Guvernului au fost prezentate unele date statistice despre companii de genul Facebook, Google, Netflix, care au fost obligați ca, începând cu 1 aprilie să se înregistreze în Moldova și să plătească taxe 31 iulie 2020, 15:33 sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
⏰ Ministrul Finanțelor: S-au înregistrat 32 de companii în calitate de subiecți fiscali. Au fost depuse declarații de majoritatea absolută. Suma calculată pentru impozitare este de cca 9 mln de lei, până acum. Din aceștia, 8,7 mln lei au fost achitați deja. Nu au depus declarații 6 companii, cu care la moment se lucrează individual 31 iulie 2020, 15:33 🔗 Link