Igor Dodon: În parlament este o alianță a haosului în interese penale și electorale
În cadrul briefingului de la ora 09.00 a criticat dur faptul că opoziția boicotează ședința Parlamentului. Acesta a avut un ultim apel, solicitând responsabilitate la ședința Parlamentului care urmează să înceapă la ora 10.00.
Igor Dodon: Urmăresc cu mare îngrijorare ce se întâmplă în Parlament. Azi va fi o nouă încercare, a 4-a la număr, de trecere a asumării răspunderii de către Guvern, deblocarea banilor pentru pensionari și agricultori
Scopul lui Candu și Șor este să facă haos, șantajarea președintelui și prim-ministrului, pentru a-și rezolva problemele. Niciun fel de discuții cu bandiții. Noi nu mergem la discuții cu voi. Eu înțeleg interesul Maiei Sandu - cu cât mai rău cu atât mai bine. O să mergeți în sate și eu vă asigur că oamenii o să vă întrebe unde-s banii pentru pensionari? Eu înțeleg interesul lui Andrei Năstase de a fi premier măcar pentru câteva ore. Azi avem în Parlament alianața haosului din interese penale și electorale.
Igor Dodon: Aveți posibilitate peste o oră să demonstrați că vă pasă de interesele oamenilor. În special mă adresez deputaților din Partiduele Maiei Sandu și a lui Andrei Năstase: Eu sper că, Candu nu v-a cumpărat pe toți încă. Dați dovadă de caracter, de verticalitate
Ce se va întâmpla dacă nu va fi cvorum?