A ajuns și la capii bisericii, după 4 luni. După ce mai mulți slujitori ai bisericii s-au infectat cu Covid-19, Mitropolia a semnat o dispoziție în contextul crizei pandemice: „Să se țină post aspru. Să ne rugăm unii pentru alții”