Ulterior, Partidul „ȘOR” își anunță disponibilitatea de a demite Guvernul Chicu-Dodon și de a susține învestirea unui nou Cabinet de Miniștri, "care va lucra pentru binele oamenilor. De asemenea, noi vom susține proiectele de legi îndreptate spre îmbunătățirea vieții oamenilor". Astfel, Partidul Șor sugerează că nu va face alianță cu cineva, dar va oferi susținere pentru o nouă guvernare