Igor Dodon despre situația din Parlament: Vedem ce se întâmplă în ultimul timp. R. Moldova nu are nevoie la moment de crize politice, avem nevoie de stabilitate. Dar, mai mulți deputați și-au părăsit partidele cu care au intrat în Parlament. A început traseismul politic. Avem mai mult de 10% din deputați care au părăsit formațiunea cu care au trecut în Parlament
Eu nu voi accepta o majoritatea din transfugi. Oponenții noștri se bucură ca copiii, că vor crea o majoritate din transfugi. Cu ce sunteți mai buni ca Plahotniuc? Mai bine în această situație, mă adresez la 4 lideri politici, care au trecut prin votul direct al parlamentului: Greceanîi, Sandu, Năstase, Filip: Șor a fost o greșeală că a trecut în Parlament, iar ceea ce face Candu este exact ce făcea Plahotniuc. Voi cei 4, dacă vedeți că se merge pe formula lui Plahotniuc, întâlniți-vă, discutați, mergeți la anticipate. Dacă este decizie politică, se vor găsi și soluții pentru a declanșa anticipate și a scăpa de râia din Parlament. Ăștia care s-au vândut de 3-4 ori nu mai intră. Dar voi vreți cu ei să formați guvernarea.