Din aceeași ediție
Igor Dodon despre Guvern: Guvernul a făcut față și a gestionat profesionist situația. Dacă era așa numitul Guvern Harvard, situața era mult mai proastă. Eu sunt ferm convins că Guvernul respectiv poate face față la toate provocările care stau în față
Igor Dodon despre creditul rusesc: Guvernul va iniția o procedură nouă de negocieri asupra creditului de 200 mln de Euro, pentru necesitățile R. Moldova
Igor Dodon, mesaj indirect pentru Candu și Șor: Joi vom convoca ședința Consiliului Suprem de Securitate. Două de interes național: Furtul miliardului și aeroportul Chișinău. Pe ambele subiecte avem progrese, prin aceasta se explică frica unor deputați. Știu că se strânge funia și le vine timpul
Igor Dodon despre situația din Parlament: Vedem ce se întâmplă în ultimul timp. R. Moldova nu are nevoie la moment de crize politice, avem nevoie de stabilitate. Dar, mai mulți deputați și-au părăsit partidele cu care au intrat în Parlament. A început traseismul politic. Avem mai mult de 10% din deputați care au părăsit formațiunea cu care au trecut în Parlament
Eu nu voi accepta o majoritatea din transfugi. Oponenții noștri se bucură ca copiii, că vor crea o majoritate din transfugi. Cu ce sunteți mai buni ca Plahotniuc? Mai bine în această situație, mă adresez la 4 lideri politici, care au trecut prin votul direct al parlamentului: Greceanîi, Sandu, Năstase, Filip: Șor a fost o greșeală că a trecut în Parlament, iar ceea ce face Candu este exact ce făcea Plahotniuc. Voi cei 4, dacă vedeți că se merge pe formula lui Plahotniuc, întâlniți-vă, discutați, mergeți la anticipate. Dacă este decizie politică, se vor găsi și soluții pentru a declanșa anticipate și a scăpa de râia din Parlament. Ăștia care s-au vândut de 3-4 ori nu mai intră. Dar voi vreți cu ei să formați guvernarea.