Igor Dodon, declarații azi la ora 10.00:
Igor Dodon: Mai puțin trebuie să mă intereseze ce se întâmplă în PD. Noi le-am oferit posibilitatea să fie membri ai coaliției de guvernare. Disputele lor interne e treaba lor. Ei urmează să decidă, dacă pot să mențină deputații pentru coaliție. Nu vor avea nr. de mandate suficiente, atunci nu va fi majoritate și va fi Guvern minoritar sau un altul ales de o nouă majoritate. Noi la PSRM noi suntem 37 și totul e stabil
Scenariile care le văd eu:
Scenariu 1: Sunt suficienți deputați pentru majoritatea PD-PSRM.
Scenariu 2: Pleacă din PD atâția deputați că vom coborî sub 51 deputați. Apoi pot fi 2 situații:
a. Continuă un Guvern minoritar. Cel care există, rămâne, și Executivul vine în Parlament și discută cu fiecare.
b. Demiterea Guvernului de cel puțin 51 deputați. Și începe perioadă de instabilitate. Poate duce ea la numire un 1. Guvern nou sau 2. Anticipate. Dar trebuie să menționez: instabilitate destul de mare. În opinia mea, dacă continuă plecările din PD - ajungem la anticipate. Sau, Maia Sandu trebuie să se așeze la masă cu Șor și oamenii lui Plahotniuc. Dacă ea face asta - noi câștigăm alegerile prezidențiale din primul tur. Ea are posibilitatea să declanșeze alegeri anticipate. Asta ar fi o situație bună.