Igor Dodon, declarații azi la ora 10.00:
Scenariile care le văd eu:
Scenariu 1: Sunt suficienți deputați pentru majoritatea PD-PSRM.
Scenariu 2: Pleacă din PD atâția deputați că vom coborî sub 51 deputați. Apoi pot fi 2 situații:
a. Continuă un Guvern minoritar. Cel care există, rămâne, și Executivul vine în Parlament și discută cu fiecare.
b. Demiterea Guvernului de cel puțin 51 deputați. Și începe perioadă de instabilitate. Poate duce ea la numire un 1. Guvern nou sau 2. Anticipate. Dar trebuie să menționez: instabilitate destul de mare. În opinia mea, dacă continuă plecările din PD - ajungem la anticipate. Sau, Maia Sandu trebuie să se așeze la masă cu Șor și oamenii lui Plahotniuc. Dacă ea face asta - noi câștigăm alegerile prezidențiale din primul tur. Ea are posibilitatea să declanșeze alegeri anticipate. Asta ar fi o situație bună.