Din aceeași ediție
Guvernarea socialistă, asistată de gruparea Andronachi/Nichiforciuc a mai dat drumul la o fumigenă pentru a-i speria pe cei care vor să părăsească fracțiunea PD din Parlament
Mai pe scurt, a apărut o investigație despre presupuse ilegalități ale lui Vladimir Vitiuc (deputat PDM), Constantin Botnari (fost deputat PDM), Gheorghe Cavcaliuc (fostul șef adjunct al Inspectoratului General de Poliție), Dorin Damir
Scopul: Celor din fracțiune li se dă din deget să nu-i împingă păcatul să iasă din PD, iar lui Damir și Cavacaliuc - să fie atenți cu ideile de organizare a protestelor anti-Dodon (aici, haideți să recunoaștem, bravul polițist moldovean a prins bună experiență încă de pe timpul erei lui Plahotniuc). Mai ales acum când Voicu s-a îmbolnăvit de COVID19 și Internele au rămas temporar "decapitate"
Nu, nu-i apăr pe protagoniștii investigației, dar cade fix la țanc:
Un grup de cetățeni care au investit peste 15 milioane de lei în construcția a două blocuri de locuit de pe bulevardul Dacia din Chișinău, încă în anul 2007, n-au ajuns să devină proprietarii apartamentelor. Mai mult, ei ar fi fost obligați, de o bancă comercială, prin diverse metode să achite suplimentar, pentru a-și vedea locuința gata, chiar dacă au plătit aproape 100 de procente din valoare ei. Potrivit clienților companiei imobiliare, în spatele acestor fărădelegi ar fi stat un grup de escroci, protejați de Vladimir Vitiuc (deputat PDM), Constantin Botnari (fost deputat PDM), Gheorghe Cavcaliuc( fostul șef adjunct al Inspectoratului General de Poliție), Dorin Damir și un grup de procurori.