PPDA a sesizat Înalta Curte privind constituționalitatea regimului stării de urgență: s-au produs prea multe abuzuri din partea forțelor de ordine, creându-se impresia că guvernarea vrea să completeze lipsele din buget cu amenzile aplicate cetățenilor