Din aceeași ediție
De fapt, banii ar fi fost destinați pentru contrabandiștii cu țigări de la Băcioi. Și aici haideți să ne aducem aminte ce spunea Sorin Stati vara trecută: Curatorul schemei de la Băcioi ar fi fost în trecut Constantin Țuțu și Vladimir Tataroi. Primul a fugit din țară anul trecut, dar al doilea a rămas. Potrivit dezvăluirilor lui Stati, pe care le puteți vedea aici, Tataroi alias Mardari îi achita lui Țuțu suma de 150-300 de mii de Euro lunar. Stati spunea că Țuțu și Tataroi ar fi fost implicați în contrabanda cu țigări și droguri, motiv pentru care autoritățile din Ucraina l-au dat în căutare pe Tataroi într-un dosar pe trafic de cocaină
Sorin Stati spune că, cei 1,5 mln Euro capturați sâmbătă reprezintă veniturile ilicite din contrabandă. "Mulți reprezentanți ai structurilor de forță au rămas fără “salariul și primele” de sărbătorile de Paște", scrie sursa
Schema de la Băcioi ar fi fost protejată de șefi ai poliției din Crima Organizată și procurorii moldoveni. Din vara trecută, atunci când Stati făcuse dezvăluirile - procuratura nu a inițiat/sfârșit niciun dosar la acest subiect
Pe final, foto simbol :)
P.S. Sorin Stati este fost șef MoldATSA, care după fuga lui Plahotniuc a făcut dezvăluiri incendiare referitor la contrabanda la scară largă, controlată de oamenii oligarhului.