🚑 Trei șefi ai spitalelor spun că medicii sunt echipați corespunzător. Andrei Uncuța, noul șef de la S. Republican, a scăpat o astfel de exprimare: „Nu este acum atât de important echipamentul, dar starea morală” 12 aprilie 2020, 16:08 · sursa: agora.md ↗ Sursă originală
🕹 Capital politic pe vreme de pandemie. În plină pandemie, PD a decis să capitalizeze pe gafele lui Dodon, Chicu și Dumbrăveanu. Filip spune și el că desolidarizează de greșelile făcute de guvernare și că formațiunea sa cere ca toți medicii infectați să primească îndemnizații. Dle Filip, păi sunteți la guvernare, dvs sunteți parte a tot ce se întâmplă?! Sau nu?! 12 aprilie 2020, 16:08 sursa: facebook.com ↗ Sursă 🔗 Link
🔴 Război între medici pe facebook. Ciprian Gherasim, de profesie ORList, spune că Moldova e unica țară de pe glob unde tuburile de intubare se refolosesc. Asta l-a scos din sărite pe directorul Institutului de Medicină Urgentă, Mihai Ciocanu, care îi spune că e o minciună crasă - din 2000 Moldova nu ar mai avea așa procedee și că rezervele de tuburi sunt pe 6 luni înainte 12 aprilie 2020, 16:08 sursa: facebook.com ↗ Sursă 🔗 Link