LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🧨

Uite așa prieteni, de săptămâni întregi se discută despre pericolul virsului, în contextul în care sute de pasageri vin zilnic din Italia. Iar atunci când autoritățile noastre s-au confruntat cu el - au dat cu oiștea în gard. Au fost luate prin surprindere, ca la prima ninsoare în toiul iernii

9 martie 2020, 08:15
Din aceeași ediție
⭕️

Neața! Hai să trecem în revistă tot ce s-a întâmplat important în ultimele zile. Cam tot e despre COVID-19

9 martie 2020, 08:15

1️⃣ Sâmbătă am aflat că o moldoveanca infectată cu acest virus a aterizat la Chișinău, acuzând simptome grave de gripă. Ministerul Sănătății a încurcat cursele în comunicarea sa publică, vorbind întâi de cursa Bergamo - Chișinău, apoi de cea de la Milano. Ulterior a început isteria pe rețelele de socializare.

2️⃣ Guvernul a făcut-o iresponsabilă pe femeia infectată, spunând că aceasta a fugit din spitalul din Italia, unde era deja internată.

sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
💣

Văzând valul de acuzații de pe facebook, fiul femeii a trimis un mesaj anonim presei în care spunea altceva: Mama lui fusese externată din Italia și nu a fost diagnosticată cu Coronavirus și i s-au dat antibiotice. Mai mult, după ce bătrâna de care îngrijea a decedat de această infecție, femeia a decis să revină acasă

9 martie 2020, 08:15

... până în acest moment e neclar cine minte: Guvernul din MD sau fiul femeii. Dar știind cine conduce Executivul, ușor putem face presupuneri...

4️⃣ Toți s-au revoltat, pe bună dreptate, că autoritățile moldovenești au permis tuturor celor 145 de pasageri de la bordul acelei curse să meargă acasă. Motivarea ministrei Dumbrăveanu a fost fără de hal: "La momentul testării cazul nu era confirmat, doar suspect". Deci, atenție: Nu contează suspecții. De râs și plâns.

5️⃣ Epopeea nu s-a oprit aici. Femeia infectată a fost plimbată la 2 spitale până să ajungă la Spitalul Republican. Acolo, a fost plasată într-un salon cu alte 14 persoane.

6️⃣ Chiar și Ion Sturza a spus că premierul este arogant în comunicarea pe acest caz. După ce comunitatea a început să blameze modul de reacție al autorităților, Ministerul Sănătății a dat publicității un video în care ilustrează condițiile de izolare ideale de la Spitalul Republican. Femeia spune acolo că "doctorii din Italia nici nu se uitau la ea", iar la Chișinău e foarte bine.

sursa: agora.md ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale