Neața! Hai să trecem în revistă tot ce s-a întâmplat important în ultimele zile. Cam tot e despre COVID-19
2️⃣ Guvernul a făcut-o iresponsabilă pe femeia infectată, spunând că aceasta a fugit din spitalul din Italia, unde era deja internată.
... până în acest moment e neclar cine minte: Guvernul din MD sau fiul femeii. Dar știind cine conduce Executivul, ușor putem face presupuneri...
4️⃣ Toți s-au revoltat, pe bună dreptate, că autoritățile moldovenești au permis tuturor celor 145 de pasageri de la bordul acelei curse să meargă acasă. Motivarea ministrei Dumbrăveanu a fost fără de hal: "La momentul testării cazul nu era confirmat, doar suspect". Deci, atenție: Nu contează suspecții. De râs și plâns.
5️⃣ Epopeea nu s-a oprit aici. Femeia infectată a fost plimbată la 2 spitale până să ajungă la Spitalul Republican. Acolo, a fost plasată într-un salon cu alte 14 persoane.
6️⃣ Chiar și Ion Sturza a spus că premierul este arogant în comunicarea pe acest caz. După ce comunitatea a început să blameze modul de reacție al autorităților, Ministerul Sănătății a dat publicității un video în care ilustrează condițiile de izolare ideale de la Spitalul Republican. Femeia spune acolo că "doctorii din Italia nici nu se uitau la ea", iar la Chișinău e foarte bine.