1️⃣ Sâmbătă am aflat că o moldoveanca infectată cu acest virus a aterizat la Chișinău, acuzând simptome grave de gripă. Ministerul Sănătății a încurcat cursele în comunicarea sa publică, vorbind întâi de cursa Bergamo - Chișinău, apoi de cea de la Milano. Ulterior a început isteria pe rețelele de socializare.

2️⃣ Guvernul a făcut-o iresponsabilă pe femeia infectată, spunând că aceasta a fugit din spitalul din Italia, unde era deja internată.