Un lucru e cert: În toamna anului trecut, la Chișinău au fost reprezentanții unei companii de britanice, care fac investigații neoficiale cu privire la companii. În termeni juridici - due diligence. Au întrebat mulți oameni relevanți pentru Moldcell despre companie, imagine, brand, etc. Dar cel mai mult se interesau de activitatea lui Chiril Gaburici pe vremea când a activat în cadrul Moldcell, dar și la Azercell.

Știau că au fost niște nereguli cam dolofane, însă voiau mai multe informații. N-am să intru în detalii pentru că nu am probe, dar cei care le cunoașteți - puteți să-mi lăsați aici un mesaj în privat (anonimitate garantată).

Se pare că hopul a fost depășit, iar TeliaSonera a vândut firma. Și azi Moldcell a fost oficial vândută. Acum după amiază, noul șef a fost în vizită să facă cunoștință cu echipa.