Compania se vinde de vreo 3-4 ani. Asta știe multă lume. Problema e că nu prea se găseau oameni care s-o cumpere. Miliardarul nepalez cu care am vorbit azi în acest interviu negociază de vreo jumătate de an. A plătit în final câte $22,5 pentru fiecare client pe care îl are Moldcell. Și asta e cam puțin
Un lucru e cert: În toamna anului trecut, la Chișinău au fost reprezentanții unei companii de britanice, care fac investigații neoficiale cu privire la companii. În termeni juridici - due diligence. Au întrebat mulți oameni relevanți pentru Moldcell despre companie, imagine, brand, etc. Dar cel mai mult se interesau de activitatea lui Chiril Gaburici pe vremea când a activat în cadrul Moldcell, dar și la Azercell.
Știau că au fost niște nereguli cam dolofane, însă voiau mai multe informații. N-am să intru în detalii pentru că nu am probe, dar cei care le cunoașteți - puteți să-mi lăsați aici un mesaj în privat (anonimitate garantată).
Se pare că hopul a fost depășit, iar TeliaSonera a vândut firma. Și azi Moldcell a fost oficial vândută. Acum după amiază, noul șef a fost în vizită să facă cunoștință cu echipa.