🔘 De la mine: Președintele înțelege că nu prea poate arăta rezultate mari fără investiții, fie în infrastructură, fie în creșteri de salarii și pensii. Asta mai ales în contextul alegerilor prezidențiale de anul viitor. Și caută soluții :) 27 decembrie 2019, 18:56
🕹 Zilele trecute, președintele Igor Dodon a sugerat că s-ar putea să ceară utilizarea unor bani din rezervale valutare ale BNM, care sunt de cca 3 miliarde de dolari 27 decembrie 2019, 18:56 🔗 Link
🚦 În replică, economiștii și specialiștii în economie au criticat intenția sa, spunând că asta ar depriva Moldova de principala perna de siguranţă împotriva şocurilor macroeconomice. Fostul premier Sturza chiar spune că rezervele valutare ne pot proteja inclusiv de oscilații valutare mari 27 decembrie 2019, 18:56 sursa: tvrmoldova.md ↗ Sursă 🔗 Link
💰 Azi seara, Igor Dodon a scris pe pagina sa de facebook că __Scopul nostru este sa analizam absolut toate resursele financiare interne si sa le direcționăm corect, in interesul cetățeanului.__ Mai mult, acesta nu exclude că ar putea convoca un referendum la acest subiect: Utilizarea rezervelor BNM pentru îmbunătățirea vieții oamenilor. Mai exact: 1 mlrd de dolari. Ce cunoscută e cifra asta :D 27 decembrie 2019, 18:56 sursa: facebook.com ↗ Sursă 🔗 Link