🚧 Așa cum am scris zilele trecute, nu știu dacă Maia Sandu a luat cea mai bună decizie. Însă, punând tot puzzle-ul pe masă - pot spune că nu e nici cea mai rea. Cel puțin a luat cu ea un capital gras de imagine 13 noiembrie 2019, 09:51
⭕️ Hai să explicăm un pic cum a pornit această criză politică. Scenariul se pare că a fost următorul: Observați că de vreo 2 luni, președintele Dodon a început să critice Executivului, și cu motiv - și fără. Că nu au loc reforme sociale, că ministrul Economiei nu se descurcă, că e blocaj cu Aeroportul, probleme cu dozvolurile, că PSRM își dorește 1-2 ministere, și câte și mai câte 13 noiembrie 2019, 09:51 🔗 Link
🕹 Toate lucrurile astea nu s-au întâmplat în zadar. Încă dinaintea alegerilor locale tot Chișinăul bârfea despre cum Dodon planifică să dea jos Guvernul Sandu, după alegerea primarului Capitalei 13 noiembrie 2019, 09:51 🔗 Link
🔘 Unicul detaliu care nu era adevărat în povestea asta: Da, PSRM dorea să răstoarne Guvernul, dar nu atât de rapid. Guvernul a început să blocheze scheme, a anulat mai multe monopoluri. Evident, aici au fost atinse interese foarte mult și asta nu poate continua la nesfârșit. Din câte se spune, PSRM căuta momentul oportun: un accident, o criză, o grevă, o întârziere de salarii, pentru ca să pună în aplicare planul. Asta putea să dureze încă 1-2 luni maxim. Da, cât e perioada dificilă de iarnă 13 noiembrie 2019, 09:51 🔗 Link
📍 ACUM-iștii au aflat planurile și au înțeles bine încotro duc toate aceste atacuri. Și strategia pe care și-au asumat-o, în primul rând Maia Sandu, este să apuce prăjina înainte. Fiind în toiul concursului pentru funcția de Procuror General, au încercat să prindă 2 iepuri punând la bătaie tot Guvernul. În rezultat: a. O țară întreagă a văzut că PSRM-ului îi cam este frică de justiție și b. Au plecat pe cal din Guvern, iar PSRM a rămas cu o gravă criză de imagine 13 noiembrie 2019, 09:51 🔗 Link