Hai să explicăm un pic cum a pornit această criză politică. Scenariul se pare că a fost următorul: Observați că de vreo 2 luni, președintele Dodon a început să critice Executivului, și cu motiv - și fără. Că nu au loc reforme sociale, că ministrul Economiei nu se descurcă, că e blocaj cu Aeroportul, probleme cu dozvolurile, că PSRM își dorește 1-2 ministere, și câte și mai câte