Igor Dodon a ieșit în fața presei după consultările cu PAS și PPDA. Acesta a spus că în viziunea lui există 3 scenarii acum:
1. Guvernul retrage inițiativa.
2. Guvernul nu regtrage inițiativa și se depune moțiunea de cenzură.
3. Sau Guvernul retrage proiectul de modificare a legii procuraturii, iar coaliția PSRM/ACUM o revotează la fel în Parlament.
Din aceeași ediție
Acest ultim scenariu a apărut pe ultima sută de metri și încă e neclar ce presupune, dar asta înseamnă că Dodon propune ca toți să voteze legea Guvernului și să nu există asumarea răspunderii. Reiese că e același lucru. Atunci care e diferența?
Interesant, e vreo capcană la mijloc? Juriștii ce spun?