Maia Sandu: "Cred că oamenii au pierdut un potențial primar bun. Dar democrația asta înseamnă. Sper ca Ion Ceban să țină minte promisiunile făcute. Am pierdut o luptă, dar urmează o perioadă grea, în care vom vedea dacă toți din majoritatea parlamentară și-au asumat reforma justiției. Igor Dodon trebuie să renunțe la jocurile pe sub masă în acest exercițiu. Sunt pregătită să lupt alături de cetățeni, la Guvern sau în stradă
Cea mai mare victorie a fost pentru cetățeni - au ales liber. Guvernul va lucra cu toți primarii și autoritățile alese".