Ambasada SUA se implică de partea Guvernului în disputa cu judecătorii. Misiunea diplomatică condamnă decizia Adunării Judecătorilor de vineri, unde au fost demiși membrii CSM. Americanii cred că asta e o tentativă de a bloca reforma, evaluarea judecătorilor și pedepsirea celor corupți
În același timp, unele voci susțin că Igor Dodon încearcă să cureze vechiul sistem și să-l conserveze așa cum este. Urmărim! House of Cards, nu alta :D