Pe de altă parte, ultimii ani a demonstrat că justiția moldovenească e în stare de putrefacție. Ea nu a putut să se reformeze singură. Ea pur și simplu a devenit mai coruptă. A demonstrat asta de zeci de ori în ultimii 10 ani. Deci, soluția este intervenția din afară. Doar modul cum se face asta acum contravine principiilor enumerate mai sus - independenței justiției și neinterferența politicului
Și iată pe argumentul că noua guvernare intervine în justiție - pedalează în special judecătorii corupți. Și cumva au dreptate. Dar cei care vor cădea în capcană - vor fi judecătorii care mai mult sau mai puțin încearcă să fie onești.
Și am trista senzație că până la urmă va fi așa: Хотели как лучше, а получилось как всегда. Părerea mea umilă e că, decât așa mizerie în sistem cum a fost până acum - mai bine intervenția și operația din afară.
Iată așa o cașă-malașă. Prieteni, dar voi ce credeți: Trebuie să intervină politicul mai mult în justiția de azi sau trebuie lăsați judecătorii să găsească soluția cea mai bună?
Casta judectorilor s-a revoltat (din mai multe motive) și a organizat azi Adunarea Generală a Judecătorilor. Sunt împărțiți în cel puțin 3 tabere și nu se știe încă care sunt prezente:
1️⃣ CORUPȚII Judecătorii corupți, din vechiul sistem. Aceștia nu vor să permită noii guvernări să exercite niciun fel de influență externă. Ei își doresc conservarea sistemului exact la fel. E întuneric, e bardac - ei știu cum să-l gestioneze. Ei își doresc schimbarea CSM, doar pentru a pune alții care nu vor accepta noile reforme ale Guvernului Sandu. Ei conduc ședința de azi.
2️⃣ ONEȘTII Judecătorii onești, care susțin noua guvernare și reformele propuse, acceptate de actualul CSM. Ei susțin tot ce face Guvernul Sandu. La prima vedere, acest grup este foarte mic.
3️⃣ ONEȘTI, DAR NU VOR EVALUARE/CONTROL Judecători onești, care vor reforme, dar înțeleg că nu poți face reforma cu vechii membri CSM, care au fost sculele lui Plahotniuc. Ei tot vor demiterea CSM, dar din alte motive.
4️⃣ Și mai sunt câteva câteva grupuri hibride, cu ceva oscilații de păreri. Dar principalele grupuri le-am descris mai sus.
Iată în acest context are loc azi Adunarea Generală a Judecătorilor. Urmează spre seară să vedem care e deznodământul.