Casta judectorilor s-a revoltat (din mai multe motive) și a organizat azi Adunarea Generală a Judecătorilor. Sunt împărțiți în cel puțin 3 tabere și nu se știe încă care sunt prezente:

1️⃣ CORUPȚII
Judecătorii corupți, din vechiul sistem. Aceștia nu vor să permită noii guvernări să exercite niciun fel de influență externă. Ei își doresc conservarea sistemului exact la fel. E întuneric, e bardac - ei știu cum să-l gestioneze. Ei își doresc schimbarea CSM, doar pentru a pune alții care nu vor accepta noile reforme ale Guvernului Sandu. Ei conduc ședința de azi.

2️⃣ ONEȘTII
Judecătorii onești, care susțin noua guvernare și reformele propuse, acceptate de actualul CSM. Ei susțin tot ce face Guvernul Sandu. La prima vedere, acest grup este foarte mic.

3️⃣ ONEȘTI, DAR NU VOR EVALUARE/CONTROL
Judecători onești, care vor reforme, dar înțeleg că nu poți face reforma cu vechii membri CSM, care au fost sculele lui Plahotniuc. Ei tot vor demiterea CSM, dar din alte motive.

4️⃣ Și mai sunt câteva câteva grupuri hibride, cu ceva oscilații de păreri. Dar principalele grupuri le-am descris mai sus.

Iată în acest context are loc azi Adunarea Generală a Judecătorilor. Urmează spre seară să vedem care e deznodământul.