Toată istoria începe cu acțiunile VictoriaBank pe care le-am cumpărat. A fost cea mai mare greșeala a vieții mele. Era o treabă murdară, în care eu am intrat. Eu am luat decizia, dar nu trebuia să fac asta.
Deci, eu am cumpărat așa: 39% - VictoriaBank 28% - BEM 90% - ASITO 100% - VictoriaAsigurari
În februarie 2013 aveam 40% deja. Vine la mine Șor și spune că vrea să cumpere de la mine toate cele 40%. Noi nu voiam să vindem acțiunile. În acea perioadă a început să facă presiuni atunci statul, prin intermediul lui Veaceslav Negruța, ministrul Finanțelor. Pentru a ne forța să vindem acțiunile, am fost presați dur de instituțiile statului. Eram învinuiți de acțiuni raider.
Furtul a fost realizat în 3 etape. Întâi s-a furat de la beneficiari, adică de la deponenți, 2. S-a furat din rezervele BEM, căci avea și banca capitalul ei. 3. Iar apoi când banca a rămas goală, au creat datorii artificiale și au furat din Banca Națională (din acele garanții de stat).
Capitolul I. Cum s-au creat credite artificiale. Admitem următoarea situație. Dvs aveți un cont și prietenul dvs are un cont în banca mea. Banca mea nu are bani. Dar eu îi spun prietenului dvs că îi transfer 100 de dolari. El având banii în cont, îi transferă dvs. Banii nu sunt reali, există doar un ordin de plată. Dar eu de la început știu că prietenul dvs nu îi scoate de pe cont, dar îi transferă dvs, tot pe contul băncii mele. Și dvs reiese că aveți 100 de dolari. Reiese că prietenul dvs îmi e dator cu 100$, iar dvs aveți un activ de 100%. Acum reiese că tu ești deponentul meu, eu am 100$ de la tine, eu pot să mai dau credit de 100$. Și tot așa până când prietenul dvs a luat $1000 credit, iar dvs aveți $1000 în cont. În banca mea. Și când tu te duci să iei banii, cei $1000, banii nu sunt. Și în așa moment Banca Națioanlă oferă $1000 sub garanție de stat și se răsplătește cu tine.
Schimbările în legislație au fost asigurate de Andrian Candu. S-a furat 1 miliard de dolari, la cursul de pe acea vreme, cca 14 miliarde de lei.
Șor și Iarolov mi-au propus să facem plasamente interbancare la BEM din partea MICB, VB și MAIB înainte de garanțiile de stat.
După ce m-am bucurat, înainte să încheiem dealul cu Șor apare Plahotniuc și-mi spune - întoarce-mi acțiunile înapoi. Spune că a vândut prea ieftin. Îi spun că le-am vândut practic. Îmi spune: Nu e nimic strașnic. Este CNA, PG… și s-au început problemele. Le voia înapoi tot pentru 10 milioane. Am refuzat inițial. A cerut parte din dealul cu Șor. După negocieri am agreat că-i mai dăm încă 5 milioane. Peste un timp, ne dăm seama că Șor încă nu a plătit toată suma. Și cred că special la cererea lui Plahotniuc. Tot atunci vine Plahotniuc la mine și întreaba: unde sunt cele 5 milioane ale mele? Îi spun: Șor n-a plătit. El îmi spune că nu-l interesează și să plătesc din banii mei. Noi discutam direct atunci.
Iaralov în același timp o făcea pe good cop și îmi cerea să respect cererile lui Plahotniuc.
I-am cerut lui Șor să anulăm dealul. Însă el fugea la Plahotniuc și îi spunea tot. Și decideau cum să mă doboare. Fix așa cum au făcut cu Filat.
Într-un final i-am întors acțiunile lui Plahotniuc și el le-a vândut lui Șor. I-am întors în situație oglindă. Oricum l-a noi a ajuns mai puțin.. vreo 2 mln.