În 2009 lucra la Poșta Moldovei. Stati declară atunci că zilnic se duceau de la 7 la 9 tone de țigări prin Poșta Moldovei, începând cu 2009, prin intermediul aeroportului. “Nu existau probleme cu nimeni, ni se explica că este legal. Contrabanda cu țigări era asigurată de oamenii lui Șor. Totul era deja prelucrat, un TIR întreg era adus și separat pe persoane fictive, cu rețea, destinatari fictivi, pe persoane fizice, etc. Apoi se trimiteau prin diferite companii avia. Schema dată a lucrat toată perioada până la demiterea Guvernului Filip, adică acum puțin timp. În 2009 eu discutam cu companiile aeriene ca să ia cât mai multă marfă