Cine poate pune punct blocajului Politic?
Prieteni, probabil vă întrebați, cum se poate termina și CINE poate pune punctul pe “i“ în situația în care se află sistemul politic. Pentru a debloca juridic tot ce se întâmplă acum, doar o instituție internațională, ABILITATĂ, trebuie să dea o interpretare a modului cum a luat decizii Curtea Constituțională (da, astea unde se uitau la TV și scoteau decizii pe bandă rulantă).
Unica instituție internațională care poate face asta este Comisia de la Veneția, specializată în a da anume astfel de interpretări. Personal, sunt foarte curios cum va fi formulat textul de condamnare deciziilor CC, mai ales că niciodată, nimeni, nu-și permite astfel de ingerințe
Trebuie să fie maestru cel care va scrie. Asta pentru că deciziile Curții Constituționale, desi ar putea fi considerate legale, ele nu se înscriu în spiritul legii și democrației. Mai ales că există suspiciuni rezonabile de favorizare a PD, deoarece a anunțat că termenul limită de formare a majorității exact în seara când expira termenul. E legal, dar asta nu e în spiritual legii. Mai ales că a avut la dispoziție săptămâni întregi la dispoziție.