(...) Anunțul a fost făcut de președintele Comisiei economie, buget și finanțe din Parlament, Radu Marian. Pentru a compensa această creștere, Guvernul pregătește un stimulent de muncă de aproximativ 500 de lei pe lună pentru toți cetățenii, plus un beneficiu lunar pentru fiecare copil.
(...) Acesta a evitat să pronunțe numele colegilor implicați, argumentând că prezentarea prematură a probelor ar putea împiedica arestarea celor vinovați, întrucât aceștia ar fi protejați de persoanele care i-au votat și pus în funcție.
(...) Spre exemplu în cazul MoldATSA, ZdG, a analizat declarațiile de avere ale angajaților care arată că aceștia beneficiază de salarii generoase, majorate substanțial în 2025, după preluarea conducerii întreprinderii de către Dumitru Vangheli. Șeful Moldatsa și-a crescut salariul de la 64.000 lei lunar în 2024 la circa 112.000 lei lunar în 2025.
(...) Mai mulți directori au raportat venituri lunare peste 100.000 lei, cu majorări de peste 30-40% față de anul precedent. Salariul mediu pe întreprindere a crescut de la 46.900 lei în 2024 la 63.500 lei în 2025.
(...) 🧰 Vitalie-Silviu Midrigan, administratorul adjunct al Moldatsa care „a preluat atribuțiile curente de administrare”, fost judecător, a ridicat în 2025 un salariu lunar de 137 de mii de lei #LUNG
(...) Fosta ministră a Sănătății, Ala Nemerenco, avertizează că majorarea TVA-ului la medicamente de la 8% la 20% ar putea duce la scumpiri și falimentarea spitalelor. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, respinge criticile și susține că banii vor rămâne în sistemul public de sănătate.