(...) Gavriliță a dat asigurări că cetățenii de rând nu vor fi afectați de intenția statului de a impozita cadourile în bani de la nunți și cumetrii. Acesta a explicat că legea actuală prevede că donatorul plătește impozite, ceea ce nu este corect, și că măsura vizează în special persoanele care declară sume mari de bani apărute "din nimic", inclusiv în declarațiile depuse la Autoritatea Națională de Integritate.
(...) Au studii, sunt juriști, dar cad în plasa ca niște adolescenți. O juristă de 40 de ani din Chișinău a pierdut 544.000 de lei după ce a căzut pradă unei scheme complexe de escrocherie. Infractorii au contactat-o prin aplicații de mesagerie, prezentându-se succesiv drept angajați ai companiei Energocom, Serviciului Fiscal și Băncii Naționale a Moldovei. Sub pretextul că persoane necunoscute încearcă să contracteze credite pe numele ei, escrocii au convins-o că economiile sale sunt în pericol.
(...) Convinsă că își protejează banii, femeia a retras suma și a predat-o unui curier care s-a dat drept reprezentant al BNM, fiind asigurată că banii vor fi restituiți în trei zile. Când infractorii au încercat să obțină încă 450.000 de lei, victima a alertat Poliția.
(...) PCCOCS a intervenit și a reținut o femeie de 31 de ani venită să ridice a doua tranșă de bani. Aceasta urma să transporte suma la Odesa cu un taxi din Moldova. Femeia a fost acuzată de escrocherie, iar procurorii au solicitat arestarea ei pentru 30 de zile. Investigațiile continuă pentru identificarea celorlalți membri ai grupării infracționale.
Costiuc a susținut că APP ar fi contestat cu întârziere o hotărâre judecătorească, favorizând astfel privatizarea unor terenuri în centrul Chișinăului la preț sub valoarea de piață și îndemna cetățenii să iasă în stradă.
(...) APP declară că, Curtea de Apel Centru i-a dat câștig de cauză, confirmând că apelul a fost depus în termen legal. Instituția solicită lui Costiuc să dezmintă public declarațiile
(...) Instanța a obligat partidul să actualizeze evidențele interne și să achite cheltuieli de judecată de 400 lei. Stamate fusese exclusă în contextul controverselor legate de Legea amnistiei, după care a părăsit și fracțiunea parlamentară, activând ca deputat neafiliat.
(...) Reforma introduce funcții greu de ocupat cu bonusuri de până la 30% și un sistem distinct pentru specialiștii IT. Aceștia vor primi un indice de complexitate aplicat salariului de bază, calculat în funcție de nivelul și dificultatea sistemelor informatice gestionate.
(...) 💡Sporuri reduse, mai restrictive și doar pentru cei mai buni: Reforma vizează și sistemul sporurilor pentru performanță. Fondul aferent acestora va fi redus de la 10% la 4% din fondul anual al salariilor de bază, iar acordarea lor va deveni mai restrictivă. Sporurile vor fi oferite doar angajaților care obțin calificativele „excelent” sau „foarte bine” la evaluările de performanță. Totodată, calificativul „excelent” va putea fi acordat pentru cel mult 15% dintre angajați, iar „foarte bine” pentru maximum 30%.
(...) Sporurile cu caracter specific vor fi reorganizate și limitate la trei niveluri (10%, 20% și 30%), în funcție de domeniu și responsabilități. Acestea vor fi acordate doar personalului implicat direct în activitățile de bază ale instituțiilor.
(...) Autoritățile propun și reducerea treptată a numărului valorilor de referință derogatorii utilizate în calculul salariilor. Dacă în 2026 vor exista zece astfel de valori, până în 2032 acestea ar urma să fie reduse la cel mult patru.
Potrivit ministrului, de majorări salariale vor beneficia aproximativ 60.000 de angajați din educație, 50.000 de muncitori și angajați tehnici, 20.000 de salariați din primării și administrația publică, precum și 17.000 de persoane care lucrează în domeniul ordinii publice. Proiectul va trece acum în consultări și obiectivul ca salariile să fie ajustate din toamnă.
(...) Proiectul elimină zilele suplimentare de concediu acordate funcționarilor publici în funcție de vechime, pentru a aduce echitate și economii la bugetul de stat. Se păstrează însă concediile suplimentare pentru părinții cu doi sau mai mulți copii, persoanele cu dizabilități, tinerii sub 18 ani și cei care lucrează în condiții vătămătoare. Ministra Natalia Plugaru asigură că zilele acumulate până la 31 decembrie 2026 nu vor fi afectate și vor putea fi utilizate în continuare.