(...) Toate stațiile electrice de 110 kV au fost conectate, iar rețelele electrice funcționează acum stabil
În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor s-a realizat etapizat prin restabilirea fiderilor de 10 kV. Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, consumul se încadrează în limitele prognozate și nu este necesară procurarea energiei de avarie.
(...) RTEC anunță că vehiculele operează în regim autonom sau diesel pe mai multe rute, inclusiv 1, 7, 13, 16, 25, 33-38 și altele
Pentru a suplini lipsa troleibuzelor pe unele trasee, Parcul Urban de Autobuze a introdus câte două autobuze pe rutele 10, 12 și 22. Troleibuzele blocate pe str. Alba-Iulia sunt tractate spre Ion Creangă pentru reluarea circulației.
(...) În orașul Odesa, alimentarea cu energie electrică este asigurată pentru obiectele de infrastructură critică
Conform DTEK, consumatorii din raioanele Odesa, Podolsk, Berezovka, Razdelna și Belgorod-Dnestrovsk rămân fără electricitate. Sunt implementate deconectări de urgență în afara programului pentru a descărca echipamentele avariate în urma atacurilor rusești.