Gutnic: Când afirmam că are o dublă identitate, o spuneam în deplină cunoștință de cauză. L-am cunoscut foarte bine în cei patru ani în care am activat alături de el.
Această „dublă față” se vede inclusiv în prioritățile pe care le promovează. Se organizează săptămânal concerte de milioane din banii contribuabililor, pentru a-i crește popularitatea, însă pentru schimbarea țevilor de pe strada Tudor Vladimirescu nu se găsesc resurse. Nu sunt bani nici pentru tehnică necesară întreprinderii Spații Verzi, pentru defrișări. Concertele se văd, problemele oamenilor – nu. Nu este aceasta o dovadă clară de dublu standard?
Pun aici dovada că Ion Ceban reprezintă un pericol public prin comportamentul său duplicitar, despre care am vorbit de atâtea ori. Cum este posibil ca la ora 16:23 data de 11.05.2026 să intre în biroul meu, să-mi strângă mâna fără să-mi reproșeze nimic, iar peste doar 30 de minute să mă revoce din funcție printr-o postare pe Facebook?

A venit să negocieze, încercând să mă convingă să continui activitatea la Apă-Canal „în liniște” și fără presiuni - lucru pe care l-am refuzat.
„Te-ai gândit?”, mă întreba la ora 16:23.
Așa cum m-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate. Poate și acest video este un fals?