Ion Ceban: Ieri seara au fost aruncate tot felul de sperietori în spațiul public. Am primit zeci de sunete de la cetățeni care întreabă ce sunt cu aceste zvonuri. Atât timp cât oamenii nu se simt în siguranță, nu poți să fii la conducerea țării și să taci. Poate azi se iese cu declarații oficiale pentru liniștea oamenilor? Oamenii au nevoie de siguranță.
Ministrul Energiei, Parlicov, spune că trebuie să privim pragmatic la acest subiect: "Eu îmi doresc să accesăm cele mai bune prețuri pentru consumatorii noștri. Eu nu exclud scenariul că începând cu luna mai - 5,7 mln m3 pe zi ar putea fi suficiente pentru ambele maluri ale Nistrului. Acolo va trebui să luăm o decizie pragmatică. Dacă prețul Gazprom va fi mai bun - putem lua și de la ei. Nu exclud așa scenariu. Dacă vom putea accesa prețuri mai bune de pe burse - cu ce ocazie să luăm de la Gazprom?! Așa mi se pare o abordare echilibrată".
Înainte de iarna 2022-2023, pentru a șantaja Moldova, Gazprom a decis unilateral reducerea volumului de gaz livrat către Moldova la cca 5,7 mln m3 pe zi. Autoritățile moldovene au decis să cedeze tot volumul către regiunea transnistreană și să diversifice sursele, procurând gaz de pe piața europeană.
Informațiile ASP, un pic trunchiate de presa străină. De la începutul războiului mai mulți cetățeni ruși au dat buza să-și "redobândească" cetățenia R. Moldova, după ce și-au amintit că, fie s-au născut aici, fie că ar vea rude. Prin decizia Comisiei Situații Excepționale de acum mai bine de 1 an, statul a extins perioada de analiză a dosarelor, de la câteva zeci de zile, până la 6 luni. Odată cu expirarea stării de urgență la 30 decembrie 2023, statul, prin ASP, va continua să analizeze dosarele timp de 6 luni, la fel ca în perioada stării de urgență, după ce în ultima perioadă au fost descoperite mai multe dosare de redobândire a cetățeniei moldovenești, ce conțineau informații false în ele.