Ziarul Național: Președinta Maia Sandu a comentat cu zâmbetul pe buze planul lui Igor Dodon, Vlad Filat, Tudor Ulianovschi, Ion Chicu, Irina Vlah și al reprezentanților lui Ion Ceban, adunați la invitația Nataliei Morari, de a o înlătura de la Președinție în cadrul alegerilor din 20 octombrie curent
Răspunsul lui Sandu: „R. Moldova este o țară democratică, unde oamenii se pot întâlni și pot discuta în orice format și orice subiect. Și noi vom lucra în continuare ca să creăm condiții pentru ca oamenii să poată să se întâlnească și să discute orice își doresc. Dar acest lucru poate să se întâmple atât timp cât aceste subiecte nu contravin intereselor cetățenilor R. Moldova și securității naționale”.