🚦 HoReCa se deschide de luni
Activitățile economice continuă, de luni începe să funcționeze și HoReCA, dar cu respectarea unor reguli stricte de funcționare. În caz contrar - se va merge și pe închiderea unităților comerciale.
Activitățile economice continuă, de luni începe să funcționeze și HoReCA, dar cu respectarea unor reguli stricte de funcționare. În caz contrar - se va merge și pe închiderea unităților comerciale.
(...) Ziua aia pentru Patreon. Orice susținere e binevenită și va fi înalt apreciată
Pe agenda zilei a apărut neașteptat ședința Guvernului. Va avea loc azi la ora 19.00. Se pare că se vor face anunțuri importante, din moment ce aceasta se va transmite în direct și la Moldova1. Surprinzător, nu a fost anunțată agenda prealabilă.
(...) Acum este important să vedem versiunea redactată, legea să fie semnată, promulgată și publicată în Monitorul Oficial. Legea intră în vigoare într-o lună de la publicarea ei în Monitorul Oficial
(...) Până într-atât încât a scos din sărite mai mulți deputați, printre care și Diacov și Babuc, care i-au dat o replică, inclusiv din Sfânta scriptură: "Să-ți fie rușine" sau "Eliberați-vă de acea mreajă a schemelor". Declarația, apropo, care nu are vreun efect juridic, a fost votată în unanimitate
(...) Avornic, care a cerut timp să facă cunoștință cu materialele. Este curios că, tot în această perioadă - la New York, potrivit surselor socialiste, Plahotniuc ar fi atacat în instanță decizia secretarului de stat american Mike Pompeo de a-l declara persoana indezirabilă. Mai scrie sursa că, dacă până mâine Curtea de Apel Chișinău păstrează mandatul de arest pe numele lui Plahotniuc, acesta este temei pentru ca instanța de judecată din SUA să păstreze decizia de declarare a persoanei non-grata și de anulare a vizei americane pentru Plahotniuc, ceea ce ar însemna încă un pas spre extrădarea în Moldova. Complicat dosar și puține șanse, cred eu, că îl dau americanii pe Plahotniuc, pentru ca să-l ungă Dodon pe pâine
(...) Andrian Candu a anunțat că ar fi gata să susțină orice alt premier, decât exponentul președintelui Dodon. Și aici apare curios o informație spusă printre rânduri de reprezentanții PAS: E un Guvern catastrofă, dar în condițiile actuale demiterea ar fi o iresponsabilitate
Ce spune bursa zvonurilor?
13 iunie,
27 iunie,
4 iulie,
18 iulie,
1 august,
15 august,
5 septembrie,
19 septembrie,
3 octombrie,
17 octombrie,
31 octombrie și 14 noiembrie.
(...) „Nu aș vrea să răspund la această întrebare”, a declarat Lîci
(...) Nu s-a mai întâmplat acest lucru pentru că, în iunie 2019, democrații au pierdut puterea, iar "proiectul" a rămas în aer
(...) În realitate, potrivit portalului național al instanțelor de judecată, în perioada mandatului său, Igor Dodon a acționat în judecată trei instituții de presă: publicația „Timpul de dimineață”, portalul Omg.md și săptămânalul de investigații „Ziarul de Gardă”, ultimele două procese fiind în derulare
(...) S Lazo
(...) Potrivit APP, Avia Invest nu și-ar fi onorat integral obligațiile prevăzute de contractul de concesiune
(...) Ulterior, bancherul asta și spune: Nu poate răspunde la astfel de întrebări pentru că informațiile pot fi utilizate împotriva sa
Uhh, odată ce se va termina carantina în Parlament, turațiile evenimentelor politice, se pare, vor reveni iar la nivel maxim :)