Rata de ocupare de cca 50%
Ținând cont de numărul noi de locuri amenajate pentru tratarea pacienților infectați de COVID19, noi avem o rată de ocupare de cca 50-55% locuri în spitale.
Mâine se va pune în discuție extinderea stării de urgență în domeniul sănătății și după 30 iunie
Mai complicată e situația cu personalul medical, care este realmente extenuat. De aceea - rog disciplina cetățenilor.