(...) Președintele a precizat că nu a discutat direct cu ruda sa, dar a cerut confirmări în scris despre angajare și salariu, primind răspuns afirmativ.

(...) Maia Sandu: Salariul este ok, trebuie să fie competitiv, însă eu nu văd cum pot să justifici aceste sporuri. Ceea ce s-a întâmplat la MoldATSA e un eșec al nostru. Dar vreau să menționez, faptul că o rudă a mea a primit bani care nu i-a meritat - nu e vina mea. Da, e amoral ce s-a întâmplat. Mai ales când știi cât de mult luptăm pentru meritocrație. Rudele mele nu trebuie favorizate, dar nici favorizate. Trebuie să fie aceleași rigori pentru toți.

(...) E clar ca acolo sunt abuzuri și trebuie investigate. Trebuie verificate și alte instituții. Sunt sigură ca există abuzuri și în alte cazuri.