(...) Un fost deputat și șef vamal, Viorel Melnic, și un fost viceprimar al Orheiului, Sergiu Moraru, urmează să ajungă pe banca acuzaților pentru finanțarea ilegală a partidelor politice în campania parlamentară din toamna anului trecut. Cei doi au gestionat și distribuit bani proveniți dintr-un portofel cripto aparținând lui Ilan Șor, fugit la Moscova. Autoritățile moldovene, în colaborare cu britanicii, au identificat portofelul prin care au tranzitat peste 107 milioane de dolari în perioada 2023 - 2025, dintre care 43 de milioane doar în 2025.

(...) Schema funcționa astfel: Șor transfera criptomonede către Alexandr Petrov, „contabilul" său, care le transmitea mai departe unor intermediari din Moldova pentru conversie în valută. Banii ajungeau la Melnic, care decidea distribuirea lor, apoi la Moraru pentru plăți cash către susținători și coruperea alegătorilor. CNA a destructurat rețeaua, reținând 15 persoane și ridicând peste 22 de milioane de lei. Melnic și Moraru riscă până la 15 ani de închisoare pentru finanțare ilegală și încă 10 ani pentru spălarea banilor. Deși portofelul a fost golit înainte de blocare, autoritățile au deschis 20 de cauze penale cu peste 200 de figuranți.