Plîngău: Cred că este inacceptabil să zici că ministrul sănătății nu are „capacitate” și „dorință” să gestioneze situația din sistem cu noile taxe la medicamente, în condițiile în care multă minte să majorezi taxele pentru a suplini bugetul tot nu trebuie.
Acum, după aceste cedări, nu văd sensul să se mai insiste și la celelalte categorii de primă necesitate pentru cetățeanul simplu, or această politică nu va bate în cei bogați, ci în cei mulți și săraci. Eu sunt solidar cu Emil Ceban și cu determinarea lui de a-și proteja sitemul de care a fost numit responsabil. Eu am anunțat și-n privat și public că nu voi susține această politică în forma actuală. În același timp, vreau să conving colegii să nu se grăbească, or oamenii din Moldova nu-s niște cifre desenate în grafice, iar consecințele unor decizii radicale ar putea duce la niște mutări tectonice periculoase și pe scena social-politică.