Plîngău: Cred că este inacceptabil să zici că ministrul sănătății nu are „capacitate” și „dorință” să gestioneze situația din sistem cu noile taxe la medicamente, în condițiile în care multă minte să majorezi taxele pentru a suplini bugetul tot nu trebuie.
Acum, după aceste cedări, nu văd sensul să se mai insiste și la celelalte categorii de primă necesitate pentru cetățeanul simplu, or această politică nu va bate în cei bogați, ci în cei mulți și săraci. Eu sunt solidar cu Emil Ceban și cu determinarea lui de a-și proteja sitemul de care a fost numit responsabil. Eu am anunțat și-n privat și public că nu voi susține această politică în forma actuală. În același timp, vreau să conving colegii să nu se grăbească, or oamenii din Moldova nu-s niște cifre desenate în grafice, iar consecințele unor decizii radicale ar putea duce la niște mutări tectonice periculoase și pe scena social-politică.
Din aceeași ediție
🪪 Maia Sandu l-a lăsat pe fostul șef SIS, fugit în Belarus, fără cetățenia moldovenească
(...) Președinta Maia Sandu a semnat pe 23 iunie un decret prin care fostul director al SIS, Alexandru Balan, este lipsit de cetățenia Republicii Moldova. Decizia poate fi contestată în instanța de judecată.
🌡 Val de căldură în Europa: OMS avertizează asupra unei „urgențe sanitare” și mii de decese cauzate de temperaturile extreme
🇷🇺 Vladimir Putin încearcă să justifice războiul: NATO se pregăteşte activ pentru un război contra Rusiei
✈️ Cazul MoldATSA: Radu Marian l-a propus pe Dumitru Vanghelie la funcția de șef al instituției
(...) Marian: "Da, confirm că îl cunosc de mai demult. Era nevoie de identificat pe cineva, l-am abordat, știam că are background în domeniul aviatic. Da, eu am avut discuția cu el și l-am propus. E regretabil ulterior că a introdus informații false în CV".
(...) Internauții i-au amintit deputatului PAS despre cum a reacționat acum 5 ani când a aflat cum se remunera fostul șef MOLDATSA, Veaceslav Frunze, atunci când partidul său a venit la putere.