(...) Gavriliță: Intenția nu a fost nici pe departe de a face rău domeniului sănătății, dimpotrivă. Am considerat că atunci când se aplică o scutire, banii nu ajung neapărat acolo unde e mai mare nevoie de ei. Urmau să ajungă tot în sănătate, având încredere că, colegii vor face o direcționare mai eficientă. Dacă nu există dorință sau capacitate, cu siguranță nu vom insista noi, pentru că nici într-un caz nu e intenția de a face rău sau a reduce accesul cetățenilor la medicamente.