Săptămâna neagră la MoldATSA. Noi acuzații după scandalurile care au cuprins întreprinderea de stat. Fostul director al întreprinderii, Sorin Stati, lansează noi acuzații spunând că a auzit că acolo au fost delapidați 3 mln de euro: "Vangheli m-a informat că banii au dispărut. (...) Situația era gestionată de Andrei Spînu"
(...) MOLDATSA publică raportul de audit: Afirmațiile despre dispariția fondurilor EUROCONTROL sunt false. Auditul independent ATA Consult confirmă că MOLDATSA a utilizat corect cei 2,6 milioane de euro primiți în 2023 pentru servicii de navigație aeriană afectate de războiul din Ucraina.
(...) Potrivit auditorului, suma de 911.000 euro a fost utilizată pentru acoperirea costurilor eligibile prevăzute de program – cheltuieli de personal, formare profesională și alte costuri operaționale necesare reluării și menținerii activității. Totodată, suma de 1.712.117,97 euro a fost utilizată pentru acordarea avansurilor aferente unor investiții în infrastructura și echipamentele tehnice ale întreprinderii
(...) Reacția lui Spînu: Toate resursele alocate de Eurocontrol pentru plata salariilor și implementarea echipamentului CAT3 (aterizare pe timp de ceață) au fost auditate și verificate cap-coadă de Eurocontrol.