UE reconfirmă viitorul european al Republicii Moldova. Chișinăul ar putea accesa încă 528 de milioane de euro, dacă menține ritmul reformelor
O nouă acuzație în adresa unei rude a Maiei Sandu, de data asta - subțire. După ce Dragoș Galbur a scris despre Anastasia Taburceanu angajată la MoldATSA, acesta a acuzat ieri că Iurie Sandu, verișorul primar al șefei statului ar fi fost numit fără concurs în funcția de director al Sucursalei RET Nord a Moldelectrica, cu un salariu de peste 55.000 de lei pe lună. Dragoș Galbur a susținut într-o postare pe rețelele sociale din 22 iunie că Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord a Moldelectrica fără concurs public, începând cu septembrie 2023
(...) Inginer de 30 de ani. Într-o reacție publică, Moldelectrica neagă acuzațiile și consideră regretabilă publicarea unor informații incomplete și neverificate: "Dl Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord la data de 19 iunie 2023, în urma unui concurs intern. La concurs au participat trei candidați, inclusiv dl Iurie Sandu, acesta fiind desemnat câștigător în baza competențelor profesionale. De asemenea, Ordinul nr. 399 c/n din 1 septembrie 2023, invocat în articol, nu reprezintă un act de numire în funcție. Acesta se referă exclusiv la modificarea denumirii funcției din „director filială” în „director sucursală”, ca urmare a actualizării structurii organizatorice. este omis un aspect esențial privind parcursul profesional al dlui Iurie Sandu. Acesta activează în cadrul sistemului electroenergetic de peste 30 de ani, iar în cadrul Î.S. „Moldelectrica” și-a construit cariera profesională etapizat, ocupând succesiv funcții tehnice și de conducere.
Începând cu 1 noiembrie 2000, dl Iurie Sandu a activat în funcția de inginer categoria II în cadrul Serviciului izolație și protecție contra supratensiunilor".