(...) Emil Ceban: Această reformă va distruge sistemul medical, va duce la scumpiri în lanț a medicamentelor, spitalele nu vor face față. Avem riscuri foarte mari. Am studiat minuțios tot și azi am fundamentat și azi am dat aviz negativ. Lucrurile au viitor într-o economie dezvoltată. Sigur, ne dorim să avem cât mai multe impozite, pe care să le folosim în domeniul social. Dar Moldova azi nu e gata pentru așa ceva. Sistemul social azi e vulnerabil.