NU s-au consultat nici între EI. Ministrul Sănătății Emil Ceban dă de pământ cu reforma fiscală pe medicamente propusă de colegul său de guvern Adrian Gavriliță. Spune că aplicarea TVA la medicamente va distruge sistemul medical
(...) Emil Ceban: Această reformă va distruge sistemul medical, va duce la scumpiri în lanț a medicamentelor, spitalele nu vor face față. Avem riscuri foarte mari. Am studiat minuțios tot și azi am fundamentat și azi am dat aviz negativ. Lucrurile au viitor într-o economie dezvoltată. Sigur, ne dorim să avem cât mai multe impozite, pe care să le folosim în domeniul social. Dar Moldova azi nu e gata pentru așa ceva. Sistemul social azi e vulnerabil.